تاریخچه ابزار

ابزارها کلید درک انسانیت هستند. با پیشرفت جوامع، میزان استفاده از ابزارها نیز گسترش می یابد. ما کاملاً به آنها وابسته هستیم و مورد استفاده همیشگی ما هستند. زمانیکه به میخ ضربه می زنید یا یک منفذ را بخیه میزنید، یا چند پیچ را محکم می کنید، هزاران سال تکامل انسانی را در بر داشته است تا به این مرحله برسد.

میتوان گفت که تمدن با ابزار شروع شد، زیرا تا آن زمان هیچ کار هوشمندانه ای انجام نداده بودیم بجز باز کردن موزها (نکته: این مورد هم از میمونها یاد گرفتیم، آنها موز را از پایین باز می کنند که این کار را بسیار آسانتر می کند.). پس بیاید وارد این موضوع شویم و پیشرفت ابزار را از ابتدا تا عصر فضا مورد بررسی قرار دهیم.

1-اُلدوان (Oldowan)

این نکته که دیگر حیوانات نیز از ابزارها استفاده می کنند بایست مورد توجه قرار دهیم ولی این انسانها هستند که از نمونه های پیچیده آن استفاده می کنند و بین آنها تفاوت بسیاری است. هرچند که این موضوعی قابل بحث است ولی بیشتر کارشناسان معتقدند که اولین ابزار اُلدوان بوده است. حدود 6/2 میلیون سال پیش این برش دهنده سنگ ابتدایی با ضربه زدن به یک تکه سنگ در جهت زاویه خاص تا یک لبه تیز بوجود آورد، ساخته شد. آنها برای یک سری از کارها مثل شکستن مغزیجات، برش چوب، تکه کردن گوشت مورد استفاده قرار می گرفتند.

2- نیزه

این اختراع به نیاکان ما، انسانهای هایدلبرگی(heidelbergensis)، این اجازه را داد که قابلیت ساخت ابزار را در حدود 500 هزار سال پیش تکمیل نمایند. نمونه های اولیه آن دارای نوک سنگی و یک دسته چوبی بودند. همین گونه های انسانی نیز از اولین کسانی بودند که خاکسپاری مردگان خود را انجام می دادند.

3- ریش تراش برنز

حدود 8000 سال پیش انسانها شروع به قالب گیری از مس کردند ولی این فلز بسیار نرم بود و به عنوان ابزار استفاده ای نداشت. خوشبختانه ما آلیاژهای مس را همراه با روی که حاصل آن برنز بود را کشف کردیم. این موضوع صورت بازی را عوض کرد. در همین زمانه انسانها با ریش خود مشکل داشتند و شروع به تراشیدن آن کردند. از نمونه های اولیه آن در بین النهرین از حدود 3000 سال پیش یافت شده است. برخ مواقع آنها بخشی از ست حمام مشتمل بر موکن و گوش پاک کن قرار داشتند.

4- فولاد

با پیشرفت هایی در زمینه کشاورزی و فلزکاری و نیز ساخت آلیاژهایی از آهن و کربن جهت تولید فولاد، صنعت ابزار متحول شد. بنابران از حدود 1200 سال پیش ما توانستیم ابزارهایی بسازیم که هم وزن برنز بودند ولی بسیار محکمتر. از این پس تحول شگرفی شروع شد.

5- اره چرخشی این قطعه سخت افزاری که اختراع آن به چندین مخترع در حدود اواخر قرن هجدهم نسبت داده می شود، تسهیل در برش چوب را بدنبال داشت. سیستم چرخشی آن وزن کاربران را در جهت افزایش جریان کاربری معطوف ساخت. برخی می گویند که تابیتا بابیت (Tabitha Babbitt)  پس مشاهده استفاده از اره دست و پا گیر طولی و توجه به اینکه نیمی از حرکت آنها تلف می شد، آن را اختراع کردند.

6- آچار

انواعی از آچارها از آچار فرانسه تا آچارهای معمول امروزی بوسیله افراد مختلفی اختراع شده است.  جک جانسون (Jack Johnson) اولین سیاهپوست مسابقات بوکس سنگین وزن، مدل مخصوص به خود را اختراع کرد. وی بخاطر مسافرت با دوست دخترش در مرز دستگیر شد، زیرا این کار تحت قانون Mann Act ایالات متحده ممنوع اعلام شده بود. بعدها جانسون آچار خود را در زندان طراحی کرد و در 18 آوریل سال 1922 آن را به مرثه ظهور رساند.

7- اره زنجیری

در سال 1926 آندریاس استیل (Andreas Stihl) “اره زنجیری با نیروی اکتریکی” را اختراع کرد به گونه ای که وزن آن 63 کیلوگرم بود و کار کردن با آن نیازمند دو نیروی انسانی بود. سه سال بعد، وی اولین اره زنجیری با سوخت فسیلی اختراع کرد و آن را “ماشین قطع درختان” نامگذاری کرد. از آن زمان به بعد ترسهایی مخصوص به خود را حاصل نمود و صدای گاز دادن آن در دل هر کسی رعب و وحشت می افکند. هر چیزی ممکن است درباره آن بگویید ولی کلا یک دستگاه ناجور می باشد.

8- پیچهای پیچ گوشتی خور(فیلیپس)

این پیچها برای اولین بار در خط تولید کادیلاک در 1936 مورد استفاده قرار گرفتند که یک موفقیت بزرگ بوده است و هنوز هست به گونه ای که معروفترین پیچها در جهان می باشند. هنری ف. فیلیپس (Henry F. Phillips) این ایده را با این تفکر که آنها با استفاده از دریلهای اتوماتیک مورد استفاده باشند اختراع کرد. هرچند که آنها می توانستند در برابر فشارهای بیشتری از خود مقاومت نشان دهند ولی به زودی در همه جا یافت شدند.

9- ابزار دسته تفنگی (Pistol-Grip)

فضانوردان به نوع خاصی از ابزار نیازمندند. آنها می بایست در یک نوسان دمایی از 150-  درجه فارنهایت تا 150+ درجه فارنهایت مقاوم باشند. آنها باید بتوانند با انگشتان بزرگ و چاق در لباس فضانوردی کار کنند از آنجایی که ایجاد هرگونه خسارت و بریدگی خبر بسیار بدی می باشد، می بایست از بروز آن بپرهیزند. این ابزار چیزی است که از پلاستیک ویژه که به آن شیشه تزریق شده است به نام لکسان (Lexan) ساخته شده است که سپس بوسیله آلومینیوم پوشش داده می شود و دارای یک صفحه نمایش بسیار جالب می باشد. این ابزار در فیلم “گرانش” که برنده جایزه آکادمی می باشد به نمایش گذاشته شده است.

دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *